Ha tudsz angolul, akkor nem feltétlenül probléma az angol nyelven való keresés. De mi van akkor, ha nem vagy jó angolos, mégis meg szeretnéd találni magadnak azt a WordPress bővítményt, ami kielégíti az aktuális igényeidet?
Első próbálkozás
Ha meg sem próbáltál magyarul keresni, akkor azt ajánlom, adj neki egy esélyt. Sok magyar nyelvű cikk van már a WordPress-el kapcsolatban, így könnyen lehet, hogy találsz olyat, ami az általad keresett témáról szól. Ha az első találati oldalon nincs ilyen, akkor nem is érdemes vele tovább foglalkozni, de ha mégis van, akkor lehet, hogy megúszod az angolozást.
Pár szó angolul
Nézzünk pár alap szót, hogy mi mit jelent. Ha van még olyan szó, amire szerinted gyakran keresnek, nyugodtan írd meg kommentben vagy e-mailben és beírom azt is ide.
- bővítmény: plugin
- sablon: theme
- biztonság: security
- beállítás(ok): setting(s)
- bejegyzés: post
- oldal: page
- statisztika: statistics
- egyedi: custom
- kinézet: appearance
- kép: picture
- leírás: description
- oktatóanyag: tutorial
Google keresés
Ha google-ben vagy más keresőben akarsz bővítményt találni, akkor fontos, hogy a keresőkifejezésedben legyen benne a „wordpress” vagy a „wp” szó is. Így szinte biztos, hogy WordPress-el kapcsolatos találatokat fogsz kapni.
Akár már ezek sokat segíthetnek, mert ha pl. egyedi css-t akarsz az oldaladra tenni, akkor a „wordpress custom css”-re érdemes keresni. Ha biztonsággal kapcsolatos bővítményt keresel, akkor a „wp security plugin” keresőkifejezés sok hasznos eredményt hozhat.
Ha így keresel, akkor sok olyan találatot is kaphatsz, mint pl. „Az 5 legjobb bővítmény, ami (amire épp kerestél)„. Ezek az összehasonlító cikkek nagyon hasznosak tudnak lenni, de mielőtt ezek alapján döntesz, mindenképp nézd meg, hogy mikor írták őket. Lehetséges, hogy google első találatok között olyan 3 éves cikk van, ami tényleg az akkori legjobb bővítményeket ajánlotta egy adott problémára, de azóta már van jobb is. Ha fél éves vagy annál frissebb a cikk, akkor a legesélyesebb, hogy az információtartalma még nem avult el.
Természetesen lehet régi cikkek között is találni aranyat, hisz van olyan plugin, ami évek óta az elsők között van, és lehet, hogy még évekig ott is marad. De főleg ha fizetős dologra kerestél, akkor alaposabban nézz utána, és akár kérdezz meg hozzáértőt, hogy mit ajánl.
Hogyan lehet kevés angoltudással kiigazodni egy angol nyelvű cikkben
Nem hiszem, hogy meg fog lepni: szótárral. A google fordítóba bemásolhatsz nagyon sok szöveget, és lefordítja neked magyarra. Igaz, ez általában nagyon rossz minőségű fordítás lesz, de ha nem tudsz angolul, akkor még mindig többet értesz belőle, mint az eredeti szövegből.
Ha valami nagyon egyedire akarsz keresni, akkor az is lehet, hogy belegondolsz, hogy milyen 2-3 szavas keresőkifejezésre keresnél magyarul (és ugyebár keress is rá először, hátha lesz eredménye), és azokat fordítsd le angolra egy szótárral. Ha csak egy-egy szót akarsz lefordítani, akkor arra inkább a sztaki szótárát ajánlom, mint a google fordítót.
Keresés a WP adminjában
Ha új sablont vagy bővítményt akarsz telepíteni, és a wp adminban történő kereséshez akarsz segítséget, akkor azt a megközelítést ajánlom, hogy gondold át, magyarul milyen szavakra keresnél, és azt a pár szót fordítsad le angolra, és arra keress rá.
Mi van, ha szótárral sem érthető magyarul a dolog?
Ha egy sablon vagy bővítmény használatára akartál rákeresni, de nem sikerült megérteni, akkor azt ajánlom, próbálgasd. Előtte érdemes mentést készítened az oldalról, hogy ha nagyon elrontanál valamit, akkor ne legyen gond, de utána vegyél egy nagy levegőt, és kezdj el kattintgatni. Megjegyezem, néha találkozni olyan bővítményekkel, amiknél egy-egy funkcióról én sem tudom, hogy mit csinál, mert pl. csak egy kép van odarakva, de a kép alapján 2-3 dologra is lehetne gondolni. Ilyenkor teszteléssel lehet a legtöbbet tanulni.
Ha nem valaminek a használatáról akartál többet megtudni, hanem informálódás volt a célod, és úgy nem sikerült az angol nyelven keresős akciózás, akkor azt javaslom, hogy kérdezz meg valakit, aki tud angolul, és/vagy aki ért az adott dologhoz.
Egy utolsó megjegyzés
Lehet, hogy az alábbi mondat nem fog tetszeni, de ez az igazság:
Ha a WordPress-t átlag felhasználónál magasabb szinten akarod űzni, akkor kettő dologra lesz szükséged:
- egy bizonyos szintű angol nyelvtudásra
- bátorságra és kezdeményezőkészségre
Bár vannak kivételek, de sok bővítmény van, amit nem fordítottak le magyarra, és a sablonoknál sem feltétlenül kapsz magyar nyelvű leírást a használatról és beállításokról.
Bátorság alatt azt értem, hogy rá merj kattintani egy gombra, amiről nem feltétlenül tudod, hogy mit csinál. Nem az a lényeg, hogy azt tudd, hogy mit csinál egy gomb. Az a fontos, hogy ha nem várt esemény következik be, akkor azt tudd kezelni, javítani, és ha kell, visszaállítani az előző állapotot.
Erről fog szólni az ingyenes tanfolyamom, ami jelenleg még készül. Ha szeretnél a tanfolyam teszterei között lenni, akkor írj egy e-mailt a wp.egyszeruen@gmail.com-ra „WP Bátorság tesztelő akarok lenni” tárgysorral.